Trening na siłowni zewnętrznej jesienią i zimą – dlaczego warto?

 

Wspinanie się to jedno z bardziej wartościowych ćwiczeń dla dzieci. Ta forma ruchu doskonale rozwija sprawność motoryczną, jak i umysłową, dlatego coraz częściej w wyposażeniu szkolnych, publicznych czy prywatnych placów zabaw pojawiają się różnego typu ścianki i skałki wspinaczkowe.

Wspinanie się uruchamia niemal wszystkie partie mięśni ciała, wzmacnia mięśnie grzbietu, stabilizuje kręgosłup, a ponadto ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Aktywność na ściance wspinaczkowej wymaga także koncentracji, uczy dziecko samodzielności i wiary we własne siły.

Dzieci wspinają się instynktownie już we wczesnym okresie życia, jednak wielu rodziców ma obawy co do bezpieczeństwa takich zabaw. Rzecz jasna, wspinanie się bez kontroli opiekuna może stwarzać poważne zagrożenie, dlatego ścianki do wspinaczki muszą być profesjonalnie skonstruowane i odpowiednio zabezpieczone. Przede wszystkim powinny one być zbudowane z mocnych i trwałych materiałów oraz postawione na solidnych fundamentach.

Można wyróżnić dwa standardowe rodzaje ścianek, występujące na placach zabaw. Zwykle są to proste, pionowe lub ukośne wejścia z uchwytami, dołączone do większego zestawu zabawowego. Tego typu produkty firmy Muller Jelcz-Laskowice Sp. z o. o. wykonane są z płyty HPL na konstrukcji stalowej.

Innym rodzajem są tak zwane skałki bulderingowe, czyli ścianki imitujące naturalne głazy. Skałki oferowane przez nas wykonane są z wytrzymałego laminatu epoksydowego, pokrytego trwałą strukturą antypoślizgową, a dodatkowo osadzone są na stalowej ramie.

Ważnym elementem ścianek są uchwyty wspinaczkowe – solidne mocowanie na śruby to podstawa, istotne jest także odpowiednie tworzywo, zapewniające dobrą przyczepność i zapobiegające otarciom naskórka.

Niezależnie od koloru i kształtu, profesjonalnie wykonana i ciekawa w formie ścianka wspinaczkowa jest atrakcyjnym i rozwijającym, a zarazem bezpiecznym urządzeniem zabawowym dla dzieci.

https://muller.com.pl/zestawy-wspinaczkowe