Siłownie zewnętrzne

Outdoor fitness, czyli siłownie zewnętrzne to miejsca, które dają możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu z użyciem przyrządów. Wszystkie urządzenia są skonstruowane w taki sposób, aby ich użytkowanie było bezpieczne i nie powodowało kontuzji. Zewnętrzne siłownie przeznaczone są dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Ich dużą zaletą jest dostępność oraz nieograniczona użytkowość.

Urządzenia w siłowniach Outdoor projektowane są na wzór maszyn z siłowni wewnętrznych. Dzięki temu ćwiczący ma pewność, iż wykonywany przez niego trening poprawnie wpływa na poszczególne partie ciała. Każdy przyrząd jak „Narciarz biegowy”, „Wiosła” lub „Prasa nożna” uaktywnia pracę innych mięśni. Możemy dzięki temu pracować np. nad mięśniami prostymi i skośnymi brzucha, bicepsami, mięśniami najszerszymi grzbietu, naramiennymi czy dwugłowymi uda. Przyrządy nie posiadają prostej regulacji obciążeń natomiast stawiany przez nie opór jest proporcjonalny do użytej siły. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać większą ilość powtórzeń o zróżnicowanej intensywności, niezależnie od wieku czy kondycji. W polskim społeczeństwie rośnie świadomość tego, że aktywność fizyczna jest równie ważna co zdrowe odżywianie. Dlatego też tworzenie nowych miejsc do ćwiczeń na świeżym powietrzu, dzięki którym będzie można polepszyć swoją kondycję, jest coraz bardziej pożądane. Zbudowanie takiej strefy podziała nie tylko na kondycje mieszkańców osiedla, ale również zwiększy atrakcyjność i popularność placu zabaw lub parku. W dzisiejszych czasach ludzie coraz mniej godzin poświęcają na ćwiczenia. Powodem jest brak czasu, zbyt daleko oddalone siłownie lub brak chęci. Zatem outdoor fitness wydaje się być idealnym rozwiązaniem na problemy mieszkańców. Umiejscowione blisko siłownie o całodniowym, bezpłatnym dostępie zachęcają do ćwiczeń.

Siłownie zewnętrzne to dobra opcja na zapewnienie ruchu seniorom. Urządzenia te gwarantują bezpieczne obciążenia jak również są łatwe w obsłudze. Intensywność ćwiczeń każdy dostosowuje do swoich możliwości i potrzeb.

Przy projektowaniu zewnętrznej siłowni ważne jest dobranie odpowiedniego podłoża. Trzeba pamiętać, że niektóre ćwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, dlatego też ważne jest zapewnienie stabilnego podłoża trenującym. Należy również zwrócić uwagę na zapewnienie poprawnego odwodnienia. Powstające przez deszcz kałuże czy błoto, nie są bezpieczne dla użytkowników. Kolejnym ważnym elementem jest miejsce stworzenia siłowni. Lokalizacja ta nie może być mocno nasłoneczniona. Trzeba zwrócić uwagę by choć kilka urządzeń było zainstalowanych w miejscu cienistym lub pół cienistym. Jeśli nie ma możliwości na takie ustawienie, zaleca się skorzystanie z urządzeń z możliwością zainstalowania zacienienia. Pamiętajmy, iż z naszej siłowni będą korzystać dzieci, jak również seniorzy. W okolicy powinny być umieszczone ławki i kosze na śmieci, a całą siłownię można oddzielić Pawilonem Siłowni Zewnętrznej, który również znajduje się w ofercie firmy Muller Jelcz-Laskowice.