Ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy z ulic miast, parków czy naszych domów znikają kosze na śmieci. We współczesnym świecie coraz częściej mówi się o potrzebie wprowadzenia w życie zasad proekologicznych, zatem utrzymanie porządku i segregacja śmieci staje się podstawowym obowiązkiem każdego człowieka.

W konsumpcyjnym trybie życia w jakim przyszło nam obecnie funkcjonować, śmieci produkowane są codziennie w olbrzymich ilościach. Każdy człowiek produkuje średnio kilka kilogramów podczas jednego dnia. Aby uniknąć sytuacji zanieczyszczenia przyrody, co kilkadziesiąt metrów stawiane są kosze na śmieci, a w każdym domu znajduje się co najmniej jeden z nich.

Współczesny kosz na śmieci jest nie tylko przedmiotem użyteczny, ale i pięknym. Niejeden z nich może zostać spokojnie nazwany dziełem sztuki. Wygląd kosza na śmieci dostosowywany jest do potrzeb klientów oraz miejsca ich przeznaczenia. I tak na przykład kosze uliczne w stylu retro idealnie wpasowują się w charakter parków. Znaczenie koszów na śmieci stale rośnie, o czym świadczyć może fakt, że obecnie stał się on ważnym obiektem małej architektury miejskiej, a ich wyglądem zajmują się specjalni projektanci mebli miejskich.

Kosze na śmieci znajdujące się w naszych domach również zmieniły swój charakter. Z nieprzyjemnego obowiązku posiadania stały się niekiedy nieodzownym elementem wystroju wnętrz. Nowoczesny design koszy doskonale pasuje do biurowców lub film. Producenci koszy na śmieci oferują liczne modele, dlatego każdy jest w stanie wybrać kosz dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Na rynku istnieją np. kosze, które otwierają się automatycznie po zbliżeniu do nich ręki na odległość 10 cm. Innym rodzajem są kosze, które posiadają kilka komór, pozwalających na segregację odpadów jeszcze w zaciszu domowej kuchni. Produkowane kosze mogą być wolno stojące lub ukryte we wnętrzu szafek kuchennych lub w zlewozmywaku. Istnieją także modele koszy, które są nachylone pod odpowiednim kątem, który umożliwia jeszcze łatwiejszy dostęp do nich.

Jaki jest kosz na śmieci – każdy widzi. Zdawałoby się, że tak właśnie jest. Jednak w rzeczywistości istnieje duża różnorodność koszy ulicznych, a ludzie owej różnorodności nie dostrzegają. Jest jeszcze gorzej: w ogóle zdają się nie dostrzegać koszów na śmieci. Co mogłoby zachęcić "śmieciowych ludzi" do zmiany postępowania?

Kosze uliczne są rodzajem koszy na śmieci, których zadaniem jest uchronienie przestrzeni miejskiej przed odpadkami. Umieszczane są na chodnikach, w pobliżu przystanków autobusowych, na osiedlach, na placach zabaw, w pobliżu ławek, w centrach handlowych. Można wyróżnić różne rodzaje koszy ulicznych, m. in. kosze z daszkiem i bez daszka, kosze metalowe i kosze betonowe, a także kosze nowoczesne i retro.

Kosze powinny być nie tylko estetyczne, funkcjonalne i trwałe, ale też dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują np. do architektury osiedli, do ławek czy latarni. Kosze retro szczególnie dobrze wyglądają w zabytkowych zakątkach. Żeby uatrakcyjnić kosze uliczne stosuje się różne rozwiązania barwne.

Do korzystania z koszy ulicznych może zachęcić ich forma. Przykładem mogą być kosze w kształcie zwierząt: ośmiornicy, królika, psa czy żaby. Animalizacja lub personifikacja przedmiotu sprawia, że zaczynamy na niego patrzeć inaczej: jak na istotę, którą trzeba nakarmić. A pokarmem są w tym przypadku śmieci. Takie rozwiązanie mogłoby zachęcić do wyrzucania śmieci szczególnie najmłodszych.

Jednak nawet przez dorosłych wynoszenie śmieci jest traktowane jak przykry obowiązek. Czy więc nawet oryginalne, niepowtarzalne kosze są ich w stanie zachęcić do tego, by przestali być ”śmieciowymi ludźmi”?

Twórcze i kreatywne śmieci.

Są jednak tacy, którzy w śmieciach dostrzegają wartość. Nie kojarza im się tylko ze smrodem, ale są tworzywem, inspiracją. W latach 80. powstała nowa odmiana metalu: trash metal (ang. trash = śmieci), który charakteryzuje agresywne brzmienie. Popularne jest tworzenie rzeźb ze śmieci. Tytułowi „śmieciowi ludzie” odnoszą się nie tylko do osób brudzących ulice, ale także do rzeźb autorstwa H. A. Shulta, które zostały postawione przed katedrą w Kolonii. Rzeźby objeździły cały świat. Zostały czasowo zainstalowane m. in. przed piramidami w Egipcie i Wielkim Murem w Chinach.

Rzeźby ze śmieci zostały także wykonane przez uczniów opolskich szkół. Zostały postawione w centrum miasta, na Placu Wartości, gdzie można je było przez jakiś czas podziwiać.

Można tylko mieć nadzieję, że takie działania zmotywują ludzi do korzystania z ulicznych koszy na śmieci.