Jak zaprojektować plac zabaw?

Projektując plac zabaw warto spojrzeć na świat oczami dziecka. Dziecko to mały odkrywca, każdy przedmiot z jakim się kontaktuje na co dzień wyzwala w nim ogromne pokłady kreatywności. Plac zabaw musi być miejscem w którym bezpieczna zabawa spotyka się z przygodą.

Dzieci nie lubią porządku, lecz dziką przyrodę. Wtedy same mogą tworzyć swoje otoczenie, kreować świat.

Oprócz zróżnicowanego terenu ważne są także urządzenia jakie się znajdą na placu zabaw. Wszystkie muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale i nie nudne. Powinny być także dostosowane do potrzeb małych użytkowników. Należy wcześniej dobrze przemyśleć, czy na plac zabaw będą przychodziły dzieci w różnych grupach wiekowych, czy raczej w podobnym wieku oraz czy będzie dostosowany również dla dzieci niepełnosprawnych.

Urządzenia do wspinania muszą pozwolić dziecku na bezpieczne zejście na ziemię. Istotna jest również ich wysokość i podłoże pod nimi. Podłoże również musi chronić przed niebezpiecznymi skutkami ewentualnych upadków. W przygotowaniu bezpiecznego miejsca do zabawy najważniejszą rolę odgrywa sama przestrzeń. Rozmieszczenie urządzeń z zachowaniem stref bezpiecznych jest gwarantem tego, że dziecko bawiące się w berka nie wpadnie pod huśtawkę czy na dzieci bawiące sie na zjeżdżalni, czy na karuzeli.

Trzeba też pamiętać, że zabawa to nie tylko aktywność fizyczna, lecz także wszystkie jej następstwa: stymulowanie fantazji, ciekawości, radości odkrywania i kontaktów społecznych. Im więcej zróżnicowanych funkcji spełnia urządzenie tym lepiej dla rozwoju dziecka. Tak samo rzecz ma się z funkcją estetyczną urządzenia: nie może być celem samym w sobie, tylko jednym z wielu elementów.

Producenci tworzą coraz to nowsze urządzenia zabawowe, jednak specjaliści wyróżnili jedynie dwanaście typów, które sprawdziły się na placu zabaw w najczęściej preferowanych przez dzieci zabawach, są to:

  • zabawy w „dom”,
  • zwisanie i huśtanie,
  • bujanie i skakanie,
  • karuzele,
  • zjeżdżalnie,
  • zabawy związane ze zmianą miejsca (tory przeszkód),
  • zabawy naśladujące pracę,
  • zabawy błotem i wodą, klocki.

Każdy typ zabawy wynika z innych potrzeb dziecka, rozwija specyficzne umiejętności fizyczne i interpersonalne, a także otwiera nowe horyzonty dla malucha.

Warto w dzieciach rozbudzać ciekawość świata, pozwalać im go odkrywać na własną rękę, jednocześnie pamiętając o maksymalnej ich ochronie. Kompromis między potrzebami naszych pociech, a niepokojem o ich bezpieczeństwo, prowadzi do harmonijnego rozwoju dzieci, zaspokajania ich chęci samorealizacji oraz zbierania wspomnień z dzieciństwa pełnych słońca i przygody.